Turistika v Hohentauern - jaro, léto a podzim

Největší pecky
  • nenáročný okruh okolo horského jezera Gr. Scheibelsee a výstup na vyhlídkový vrchol Hauseck
  • výstup odlehlou dolinou Frattental do idylického sedla Triebener Törl a dále na nádherný vrchol Sonntagskogel
  • pivko na letní zahrádce a chlupatý horský skot u Bergerhube v Zadním Triebentalu
  • panoramatická hřebenovka přes nejvyšší vrchol Rottenmannských Taur Gr. Bösenstein
  • krémová dýňová polévka a štýrské sýrové noky v Edelrautehütte
  • vícedélkové lezecké cesty na Kalblingu a přelez exponovaného hřebene Gamskogelgrat

Nejbližší okolí Hohentauern nabízí nepřeberné množství horských túr na okolní vrcholy a sedla.  Některé značené trasy začínají už pár metrů od chalupy, další jsou z výchozích bodů v okolí. Kromě toho je zde i spousta atraktivních procházek a výletů pro rodiny s menšími dětmi v údolích podél potůčků, k rybníčkům s chovem pstruhů u Pfahlbaudorfu nebo kolem horského jezera Scheibelsee. V Zadním Triebentalu je k vidění mohutný chlupatý horský skot nebo můžete s dětmi vyrazit do Felsenweltu na 70 metrů dlouhou svahovou klouzačku. Naší každoroční letní radostí je i sběr borůvek, kterých jsou po okolních svazích mraky, a houbaření, které je o to lepší, že tu místní houby skoro nesbírají. Není vzácností najít praváka vážícího přes půl kila smiley.

Pro cyklisty se nabízí v okolí několik velmi pěkných cyklostezek. Zejména doporučujeme cyklostezky podél řek Mur a Enns, které jsou z velké části po rovině a dají se zvládnout v pohodě i s dětmi. Podél řeky Mur navíc jezdí po úzkorozchodné trati vláček, který vás přepraví i s kolem zpátky k autu. Po obou těchto cyklostezkách lze podniknout i vícedenní výlety. Přímo z Hohentauern lze podniknout několik kratších výletů a okruhů na horských kolech, které si můžete zdarma půjčit v turistických Informacích 50 metrů od chalupy.

Pro lezce je zde v okolí několik lokalit s klasickými i sportovními vícedélkovými cestami (zejména Gamskogel a Kalbling), pro turisty i několik ferat. Další možností na jaře a v létě je vyrazit na vodu, v dosahu jsou řeky Mur, Steyer, Teichl, Enns, Salza a Polsbach (viz kapitoly Lezení a Divoká voda).

Děti ocení lanové centrum u městečka Oberwölz a několik velmi pěkných venkovních koupališť v okolí. Při špatném počasí je příjemným zpestřením návštěva termálních bazénů Aqua Therme Fohnsdorf. Dalšími cíli mohou být návštěvy několika historických měst, hradů a muzeí.

Průvodce Hohentauern a okolí

Podrobný popis túr a více tipů na výlety v okolí Hohentauern naleznete v našem vlastním Průvodci (menu dle kategorií níže). Tento Průvodce není překladem žádného oficiálního místního průvodce a nemá ambice takovéto publikace nahradit. Jsou to jen tipy a nápady posbírané za více než 10 let během našich vlastních pobytů na chalupě v Hohentauern, kterými se můžete inspirovat. Tohoto Průvodce naleznete v elektronické podobě zde na webu podle jednotlivých kategorií v pravém menu, v papírové podobě potom přímo v chalupě. Vedle krbu si můžete na túry půjčit turistické mapy okolí a na okně vedle vchodových dveří si prohlédnout oficiální letáčky některých popsaných míst. Pokud budete chtít, rádi vám samozřejmě poradíme osobně, abyste si pobyt u nás na chalupě užili co nejlépe smiley.

1) Rybníček Weberteich a srub Pfahlbaudorf

Krátká procházka do údolí, ideální třeba na odpoledne v den příjezdu, když si budete chtít zajít někam na pivo nebo s kočárkem kvůli uspání malého horala.

2) Wasserweg

Nenáročná procházka mezi rybníčky s chovem pstruhů. Po cestě je několik atrakcí pro děti a automat s krmením pro ryby.

3) Fels- und Höhlenwelt

Okružní výlet k bývalému dolu na magnezit a 70ti metrové klouzačce (nejdelší svahová klouzačka ve Štýrsku).

4) Waldpfad

Lesní procházka, které s dětmi říkáme „Prasečí stezka“ podle cedulí se zeleným prasátkem, kterými je značena. Tato procházka vás provede po nejbližším okolí Hohentauern na úpatí kopce Geierkogel a kolem našich sjezdovek.