Kalbling

Výrazný skalnatý vrchol ve vápencových Ennstálských Alpách, na který vede mnoho vícedélkových cest různých obtížností. Většina cest nabízí krásné sportovní a dobře zajištěné lezení po pevné skále. Další velkou výhodou je poměrně krátký nástup (30-50 min.) od chaty Oberst Klinke Hütte, kam dojedete autem. 

Z Hohentauern sjedete dolů do Triebenu, překřížíte rovně dálnici a přes vesničku Dietmannsdorf vyjedete z údolí do protějšího kopce až k odbočce k lyžařskému mini areálu Kaiserau. Zde odbočíte a brzy přijedete na velké parkoviště pod dvěma vleky. Zde buď zanecháte auto a pokračujete po cestě rovně pěšky nebo zaplatíte v automatu 7 € (cena v létě 2019) a po mýtné silnici vyjedete až k horské chatě Oberst Klinke Hütte. U chaty necháte auto na malém parkovišti a po turistické cestě č. 655 vyšlápnete k úpatí skály v jižní stěně Kalblingu, která se mocně tyčí přímo nad vámi. Turistická cesta dojde až pod stěnu, kterou potom obchází zleva. Nástupy do jednotlivých cest jsou postupně přímo z této cesty nebo velmi blízko od ní. Cesty jsou vyznačené na fotkách, topa hlavních cest k dispozici na www.bergsteigen.com . Sestup z vrcholu pohodlně po normální turistické cestě okolo. Pokud byste nechtěli lézt až na samotný vrchol (snadný hřeben obtížnosti I-II, 10-20 min. dle cesty), některé cesty umožňují slanění, ale je potřeba dávat pozor na případné další lezecké skupiny pod vámi.

Osobně mohu doporučit tyto cesty:

Pelikan-Riebe (4-) - lehčí cesta s konstantní obtížností 3-4 (téměr v každé délce poctivé místo za 4), zajímavé a pestré lezení napříč západní stěnou. Nepodcenit, na prvním doporučuji pro lezce, kteří lezou na skále na prvním sportovní cesty min. klasifikace 5. Těžší místa zajištěna borháky nebo skobami, lehčí pasáže dobře dojistitelné smyčkami. Cesta končí na SZ hřebeni, po kterém se dá pohodlně dojít na vrchol (II UIAA)

Südgrat (6-) - Velmi pěkná a oblíbená cesta po dominantním jižním hřebeni. Celá cesta je hezké lezení v klasifikaci 4 (místy exponované), oficiální klasifikace je dle jednoho kroku po velmi uklouzané plotně (6-). Toto krátké místo se dá pohodlně přehákovat pomocí smyček visících ve skobách, což většina lezců také dělá.

Südwestpfeiler (6+) - několik délek klasifikace 6, až na jednu těžkou délku uprostřed (6) jsou všechna těžká místa velmi dobře odjištěna borháky.

Dir. Westwand (6+) - velmi pěkná a poměrně náročná cesta středem západní stěny, nejtěžší je závěrečná délka převislým komínem (6+, silové), tato délka je dobře odjištěna a dá se eventuelně docela dobře vyhákovat.

Gamspfeiler (6+) - pěkné lezení kolem klasifikace 5, nejtěžší je poslední délka (6+), která se dá ovšem velmi dobře obejít (samostatná skalka v závěru), trochu nepříjemný je nástup suťovým žlabem a závěrečný výstup strmými travnatými svahy na hřeben.